• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

TÜRKİYADA “MANAS” EPOSU BOYUNÇA BASILGAN EMGEKTERDİN BİBLİOGRAFYASI (1934 - 2014)
(BIBLIOGRAPHY OF STUDIES PUBLISHED ON THE MANAS EPIC IN TURKEY (1934 - 2014) )

Yazar : Abdrasul ISAKOV    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4/4
Sayfa : 1451-1479
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.485


Özet
Dünyadaki en uzun destan olan Manas Destanı hakkında Türkiye’de 80 yılda tespit edebildiğimiz kadarıyla 360’tan fazla çalışma yayımlanmıştır. Bunların 299’u bilimsel makalelerden oluşmaktadır. Manas Destanı hakkında Türkiye’de 43 kitap ve pek çok kitap içinde bölüm yayımlanmıştır. Günümüze kadar Türkiye’de Manas Destanı ile ilgili 20 tez başarıyla savunulmuştur. Manas Destanı ile ilgili ilk makale ve ilk bitirme tezi 1934 yılında hazırlanmıştır. Türkiyeli bilim adamları uzun yıllar Radlov’un Manas Destanı hakkında yazdıklarından istifade ettiler. Manas Destanı’nın Türkiye’de tanıtılmasında Abdülkadir İnan’ın emeği büyüktür. 1972 yılında Türkiye’de Manas Destanı hakkında ilk kitap basılmış ve ansiklopedilerde destan ile ilgili maddeler yayımlanmaya başlamıştır. Kırgız Cumhuriyeti’nin 1990 yılında bağımsızlığına kavuşması ve 1995 yılında Manas Destanı’nın 1000. Yılı kutlamaları destan ile ilgili Türkiye’deki yayımlarda patlamanın yaşanmasına neden olmuştur.

Anahtar Kelimeler
Manas Destanı, Manas Bibliyografyası, Türkiye’de Manas Destanı Araştırmaları.

Abstract
In Turkey about the Manas Epic that is the longest epic in the world as far as we can detect more than 360 studies have been published in 80 years in Turkey. 299 of them consists of scientific papers. 43 books and most book chapters has published about Manas Epic in Turkey. Until today in Turkey 20 thesis has defended successfully. The first article about the Manas Epic and the first thesis has been prepared in 1934. Turkish scientists for many years benefit from the writing of Radlov about the Manas Epic. Abdülkadir İnan has great support in the promotion of Manas Epic in Turkey. The first book printed in 1972 about Manas Epic in Turkey and began running article-related to the epic in the encyclopedia. Became independent to Kyrgyz Republic in 1990 and in 1995 the Manas Epic’s 1000 Year celebrations a reeled to the explosion of publications about the epic in Turkey.

Keywords
Manas Epic, Manas Bibliography, Manas Epic Research in Turkey.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri