• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Eylül sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Makedonya Türk Ağızlarında İki Sesin Durumu Üzerine: “Ö” Ünlüsü ve “H” Ünsüzü
(On the Status of Two Sounds in the Turkish Dialects in Macedonia: The Vowel “Ö” and the Consonant “H” )

Yazar : Oktay AHMED    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2012
Sayı : 2
Sayfa : 15-26
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.48


Özet
Tüm ağızlarda olduğu gibi, Makedonya Türk ağızlarında da Standart Türkçeye kıyasen, bir yandan bazı seslerin eksikliği, diğer yandan da bazı farklı seslerin varlığı göze çarpmaktadır. Makedonya Türk ağızlarında “ö” ünlüsü ve “h” ünsüzünün yok olduğu veya çok sınırlı kullanımı olduğuna dair çalışmalar vardır. Ancak, bazı ağızlarda köpek, göl, kör gibi, ihtiyar, ihtiyaç gibi örneklerde bu seslerin gayet sağlıklı bir şekilde yaşadığını göstermektedir. Tabii ki, bu iki ses Makedonya genelindeki tüm Türk ağızlarında görülmemektedir. Bu çalışmada, bugün Makedonya Türk ağızlarında bu iki sesin durumu ele alınmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Makedonya Türk ağızları, ö ünlüsü, h ünsüzü, fonetik, fonoloji.

Abstract
As in all dialects, comparing to the standard Turkish, Turkish dialects in the Republic of Macedonia have some less and some extra sounds. There are some works treating the vowel “ö” and the consonant “h” in the Turkish dialects in Macedonia. But, it’s obvious that in the examles such as köpek, göl, kör gibi, ihtiyar, ihtiyaç, etc., these sounds shows themselves in very healthy way. Of course, these two sounds are not used in all Turkish dialects in Macedonia. This paper treats the status of these two sounds.

Keywords
Turkish dialects in Macedonia, vowel ö, consonant h, phonetics, phonology.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri