• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Haziran 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

GÖÇMEN ÇOCUKLARIN OKULLARDA İLK KARŞILANMASI: İNGİLTERE ÖRNEĞİ
(THE FIRST WELCOMING OF MIGRANT CHILDREN IN SCHOOLS: THE EXAMPLE OF ENGLAND )

Yazar : Fatih DEMİREL   - Hüsniye Merve BİNGÖL  
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 8/3
Sayfa : 1882-1901
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.4562


Özet
Göçmen çocukların eğitimindeki ilk aşama, onların okullarda karşılanmasıdır. Göçmen çocuğun okulda ilk karşılanmasında okul ve personelin çeşitli hazırlıkları yapmış olması beklenmektedir. Bu süreçte okul müdürü ve sınıf öğretmeninin çeşitli sorumlulukları ve görevleri bulunmaktadır. Çocuk, ailesiyle birlikte okula ilk kez geldiğinde bir görüşme yapılır. Yapılan ilk görüşme okula gelen çocuk hakkında bilginin toplanmasını ve yeni gelen ebeveynlere de okulla ilgili bilgi verilmesini sağlar. Görüşme çocuk okula başlamadan önce ebeveynlerle yapılmalıdır. Okulda ilk görüşmeye hazırlanılırken, bazı hususların dikkate alınması gerekmektedir. İlk görüşme bittikten sonra, yeni gelen için plan yapılabilmesini sağlayacak bir bilgi kaynağına sahip olunacaktır. İyi planlama hem yeni gelen çocuğa hem de personele katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada, İngiltere’ye göç etmiş bir çocuğun, ebeveynleri ile birlikte okula ilk gelişlerinde karşılamanın nasıl gerçekleştiğinin açıklanması amaçlanmaktadır.

Anahtar Kelimeler
Göç ve eğitim, göçmen çocukların eğitimi, göçmen çocukların okulda ilk karşılanması, İngiltere’de göçmen eğitimi.

Abstract
The first step in the education of migrant children is their welcoming in schools. It is expected that school and staff will make various preparations for the first welcoming of the migrant child in school. In this process, the head teacher and class teacher have various responsibilities and duties. When the child comes to school with his family for the first time, a meeting is held. In the first meeting, information about the newly arrived child is gathered and information about the school are provided to the parents. The interview should be conducted with the parents before the child starts at the school. While preparing for the initial interview at school, some points need to be taken into account. After the first interview ends, an information source for planning the future of the migrant child is owned. A good planning contributes both the newly arrived child and personnel. In this study, it is aimed to explain how a child who migrated to England welcomed and parents on their first visit to a school.

Keywords
Migration and education, education of migrant children, first welcoming of migrant children at schoo

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri