• Hızlı Erişim
 • Duyurular
 • Duyurular

  Dergimizin Mart 2022 sayısı yayımlanmıştır.

   

  TR DIZIN 2020 Etik Kriterleri  kapsamında, dergimize 2020 yılında gönderilen ve gönderilecek olan yayınlar için Etik Kurul Belgesi zorunlu olacaktır. Bu kapsamda etik kurul izni gerektiren çalışmalar için makalenin yöntem bölümünde ilgili Etik Kurul Onayı ile ilgili bilgilerin (kurul-tarih-sayı) yer verilmesi gerekecektir. Bu nedenle dergimize makale gönderimi yapacak olan aday yazarlarımızın ilgili kriteri göz önünde bulundurarak makalelerini düzenlemeleri önemle rica olunur.

   

   

   


  Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


  Creative Commons Lisansı
  Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

Baga Khairkhan’daki Eski Türk Yazıtları
(Old Turkic Inscriptions in Baga Khairkhan )

Yazar : Rinçinkhorol MUNKHTULGA    
Türü : Telif
Baskı Yılı : 2012
Sayı : 1
Sayfa : 26-35
Doi : http://dx.doi.org/10.7884/teke.28


Özet
Moğolistan Cumhuriyetinde pek çok Köktürk harfli yazıt bulunmakta ve bu yazıtların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu yazıtlardan biri 2008 yılında Moğol – Monaco Ortak Arkeolojik Araştırmalar Ekibi tarafından bulunmuş ve fotoğrafları yayımlanmıştır. Bunun üzerine 2010 yılında bölgeye giden Rinçinkhorol MUNKHTULGA, hem bu yazıtın epigrafik belgelemelerini yapmış hem de aynı bölgede yeni bir Köktürk harfli yazıt tespit etmiştir. Bu makale II. Köktürk Kağanlığı dönemi kağanlarından Tengri Kağan adına yazıldıkları anlaşılan söz konusu yazıtların epigrafik belgelemelerini ve görüntülerini içermektedir.

Anahtar Kelimeler
Moğolistan, Baga Khairkhan, Köktürk, Tengri Kağan, yazıt.

Abstract
There are many inscriptions written with Gokturk letters in the Mongolian Republic and the number of such inscriptions increases every passing day. One of such inscriptions was found by Mongolian-Monaco Common Archaeological Researches Team in 2008 and its photographs were published. Thereupon, Rincinkhorol MUNKHTULGA who went to the region in 2010 both prepared epigraphical documentation of those inscriptions and discovered a new inscription written with Gokturk letters in the same region. This article comprises of epigraphical documentation and images of the inscriptions turned out to be written for Tengri Khan, one of the khans of II. Gokturk Khaganate.

Keywords
Mongolia, Baga Khairkhan, Gokturk, Tengri Khan, inscription.

Adres :Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Görükle Kampüsü Nilüfer/BURSA
Telefon :+90224 294 18 85 Faks :
Eposta :tekedergisi@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri